MUNKAVÉDELEMI SZOLGÁLTATÁSAINK

MUNKAVÉDELMI SZAKTEVÉKENYSÉG VÉGZÉSE

{Az Mvt meghatározza azokat a munkáltatót terhelő tevékenységeket, amelyeket csak megfelelő munkavédelmi képesítéssel rendelkező szakemberrel végeztethet el.

Ilyenek:

• veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia kötelező munkavédelmi üzembe helyezését megelőző vizsgálata (Mvt. 21. § /3/. bekezdés)

• veszélyes technológia, munkaeszköz időszakos biztonsági felülvizsgálata (Mvt. 23. § /1/. bekezdés)

• munkahely, személyi védőeszköz, munkaeszköz, technológia soron kívüli ellenőrzése, amennyiben a rendeltetésszerű alkalmazás során közvetlenül veszélyeztette a munkavállaló egészségét és biztonságát vagy munkabalesetet okozott. (Mvt. 23. § /2/. bekezdés)

kockázatelemzés (A munkáltató köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat, különös tekintettel az alkalmazott munkaeszközökre, veszélyes anyagokra és készítményekre, a munkavállalót érő terhelésekre, valamint a munkahelyek kialakítására. Mvt. 54. § /2/. bekezdés)

• a személyi védőeszköz-juttatás belső rendjének meghatározása (Mvt. 56. §)

munkavédelmi oktatásban közreműködés (Mvt. 57. § /3/. bekezdés f. pont)

munkabaleset kivizsgálása (Mvt. 65. § /2/. bekezdés)


MUNKAVÉDELMI SZOLGÁLTATÁSOK RÉSZLETEZÉSE

(Az Mvt. 57. § /1/. bekezdés előírja: "A munkáltató az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatainak teljesítése érdekében a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter rendeletében (5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 2. sz. melléklet) meghatározott veszélyességi osztályhoz, munkavállalói létszámhoz igazodóan elegendő, de legalább a rendeletben megjelölt időtartamra és szakképesítési feltételekkel köteles munkavállalót kijelölni vagy foglalkoztatni.)

1.) Elkészítjük a munkáltató MUNKAVÉDELMI SZABÁLYZATÁT. A Munkavédelmi Szabályzatban a Gazdálkodó Szervezet vezetője, a vonatkozó jogszabályokat figyelembe vevően, eljárási kérdéseket szabályoz. A munkahelyi baleset kivizsgálásától kezdve, a munkavédelmi oktatáson keresztül a védőeszköz, védőruha juttatásának belső rendjéig.

2.) Előkészítjük a törvény előírásainak megfelelően az ÜZEMBE HELYEZÉSI, HASZNÁ- LATBAVÉTELI ENGEDÉLYÉS elrendelését, munkahelyre, gépre, berendezésekre vonatkozóan.

3.) A munkáltató megbízása alapján MUNKAVÉDELMI OKTATÁSBAN részesítjük a munkavállalót, illetve meggyőződünk róla, hogy a munkavállalók rendelkeznek e azokkal az ismeretekkel, amelyek az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit meghatározzák számukra. Az oktatás és a visszakérdezés megtörténtét külön dokumentáljuk.

4.) Elvégezzük a munkáltató elektromos fogyasztóira előírt ÉRINTÉSVÉDELMI FELÜL-VIZSGÁLATOT, mely a tulajdonukban lévő elektromos fogyasztó minősítésére vonatkozik.

5.) Elvégezzük az egészséget nem veszélyeztető biztonságos munkavégzésre különösen veszélyes gépek, berendezések a jogszabály szerint IDŐSZAKOS FELÜLVIZSGÁLATÁT, mint például faipari gépek. emelőgépek, stb. A felülvizsgálat tényét dokumentálni kell, mely dokumen-tum megléte feltétel a gépberendezés üzembe helyezésének elrendelésének.

6.) Elkészítjük a munkáltató KOCKÁZAT ÉRTÉKELÉSÉT.

7.) Elkészítjük a munkavállalók időszakos ORVOSI VIZSGÁLATÁNAK rendjét, ami tartal-mazza, hogy a munkakört és az életkort figyelembevevően milyen időszakonként kell munkaköri orvosi alkalmassági vizsgálaton részt venni. ELŐZETES orvosi alkalmassági vizsgálat nélkül nem szabad munkavállalót munkába állítani! (33/1998 NM rendelet)

8.) Felvállaljuk a MUNKAVÉDELMI KOORDINÁTORI teendőket. Az építési munkahe-lyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi teendőkről szóló 4/2002. (II. 20.) SZCSM-EüM rendelet előírja, hogy a kivitelező munkáltató köteles koordi-nátort igénybe venni (foglalkoztatni vagy megbízni) a kivitelezési munkák alatt.

9.) Elkészítjük a 4/2002. (II. 20.) SZCSM-EüM rendeletben előírt BIZTONSÁGI ÉS EGÉSZSÉGVÉDELMI TERVET az építőipari tervező és kivitelező cégeknek

10.) Súlyos munkabaleset, káresemény, valamint munkaeszköz, egyéni védőeszköz rendeltetés-szerű használata mellett történt veszélyeztetés, baleset esetén rendkívüli ELLENŐRZÉST lefolytatjuk,

11.) A MUNKABALESETEKET KIVIZSGÁLJUK és nyilvántartásba vesszük (Mvt 65§ )

12.) Elvégezzük a munkahelyi és környezeti MÉRÉSEKET (zaj, rezgés, világítás, levegő szeny-nyezettség mérése),

13.) Meghatározzuk és dokumentáljuk az EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK juttatásának rendjét Mvt 56§